Wszyscy którzy stanęli kiedyś przed koniecznością wyboru materaca do swojej sypialni, doskonale pamiętają jak wiele czasu i uwagi wymagało od nich wyszukanie tego właściwego. Powinien być twardy czy miękki? Sprężynowy czy piankowy? Z kokosem czy z lateksem? A może dwa materace zamiast jednego? Nie jednego te pytania doprowadziły do bólu głowy i ostatecznie podjęcia decyzji na chybił trafił.
Producenci materacy nie ułatwiają zadania. Mnóstwo modeli z których każdy jest tym najlepszym, najwspanialszym, najwygodniejszym, najzdrowszym. Różnorodne materiały których nazw nie sposób zapamiętać, cudowne właściwości, promocje itd. Oferta wydaje się naprawdę wielka. Jak zatem wybrać ten właściwy?
Kilka lat temu, gdy przygotowywaliśmy ofertę materacy do naszego sklepu internetowego, stanęliśmy przed tymi samymi problemami. Teraz, po latach doświadczeń, wysłuchaniu wielu opini klientów i ciągłego poszerzania i pogłębiania wiedzy o materacach dostępnych na rynku i samodzielnego testowania różnych modeli materacy, problem wyboru tego właściwego jest dla na dużo łatwiejszy niż wtedy. W tym tekście chcielibyśmy podzielić się z Państwem naszą wiedzą i w ten sposób pomóc dokonać najlepszego możliwego wyboru.
A zatem - jak wybrać materac?
Po pierwsze - nie istnieje jeden doskonały model, który będzie najlepszy dla wszystkich.
Najważniejsza cecha dobrego materaca to jego właściwe dopasowanie do potrzeb, wymagań i indywidualnych preferencji użytkownika, wynikających z jego wagi, wieku, płci, kondycji zdrowotnej i różnych osobistych upodobań.
Po pierwsze - zawężamy kryteria wyboru.
Chociaż oferta producentów materacy z pozoru wydaje się nieograniczona, to po jej wnikliwszej analizie zobaczymy, że po pierwsze bardzo wiele z nich różni się od siebie najbardziej nazwą, lub mało znaczącymi detalami, a po drugie większość z nich od razu skreślimy ze względu na cenę, twardość lub jakiś szczegół, który nasz wybraniec powinien mieć lub którego mieć nie może. Po takiej wstępnej selekcji okaże się, że wybór ogranicza się do zaledwie kilku modeli.
Żeby jednak wiedzieć czego chcemy, musimy poznać podstawowe informacje o budowie materacy i jej znaczeniu w praktyce. Poniżej postaramy się skupić właśnie na tej praktycznej stronie problemu.
Z czego zbudowany jest materac i jakie to ma dla nas znaczenie. ( Rodzaje materacy i który będzie dla nas najlepszy )
Każdy materac, niezależnie od jego nazwy i producenta, zbudowany jest z tych samych części:
1. Z tak zwanego wkładu, czyli najważniejszej części materaca, która odpowiada za jego główne cechy, takie jak twardość, elastyczność czy sprężystość. Mogą to być sprężyny, różnego rodzaju pianki, czy inne materiały, jak włókna roślinne i zwierzęce (wełna).
2. Z pokrowca; niezależnie od tego z czego został wykonany, wkład materaca umieszczany jest w pokrowcu; pokrowiec w zależności od materiału z którego został wyprodukowany, może być pralny bądź nie ( pralny posiada zawsze zamek błyskawiczny którym można rozdzielić pokrowiec na dwie części, ściągnąć i wyprać w pralce, chciaż pokrowce niepralne też mogą taki zamek posiadać). Niepralne są zazwyczaj pokrowce ze stroną zimową i letnią, które po stronie zimowej mają dodatek wełny owczej, która w praniu mogłaby się skurczyć. W zależności od rodzaju tkaniny, pokrowce mogą posiadać różne właściwości, takie jak elektrostatyczność, ochrona przed rozwojem bakterii i grzybów, zdolność do kumulowania ciepła nocą i oddawania go w dzień i wiele innych.
Wkład w pokrowcu tworzy razem materac.
Sprężynowy czy piankowy?
Mówiąc najbardziej ogólnie, materace dzielą się na sprężynowe i piankowe. Z praktycznego punktu widzenia, największa, najszybciej zauważalna różnica pomiędzy nimi polega na nieco innych odczuciach towarzyszących ich użytkowaniu. Materace sprężynowe są jak już sugeruje sama nazwa, bardziej sprężyste od piankowych. W zależności od grubości drutu z jakiego zostały wykonane sprężyny, mogą być bardziej miękkie lub twarde, ale na nacisk reagują natychmiast w sposób który można by nazwać "odbiciem". To cecha bez której wielu użytkowników - szczególnie tych przyzwyczajonych do spania na materacach sprężynowych, nie potrafi się obejść.
Materace piankowe, szczególnie te wykonane z nowoczesnych materiałów (!), takich jak lateks czy pianki termoelastyczne, choć często obiektywnie lepsze i zdrowsze od ich sprężynowych rywali, tego nie potrafią. Czasem potrzeba wielu nocy by przyzwyczaić się do charakterystycznej elastyczności materaca lateksowego, lub odczuciom jakie towarzyszą spaniu na materacu z grubą warstwą pianki termoelastycznej.
Zarówno materace sprężynowe, jak i materace piankowe, mogą bardzo się od siebie różnić budową, jakością użytych materiałów i charakterystyką. O tym który model będzie dla nas lepszy, nie decyduje to czy wewnątrz ma sprężyny czy piankę, ale raczej to jakiego rodzaju i jakiej są jakości.
Najważniejsze jest przy tym zawsze, by materac miał odpowiednio dobraną twardość, oraz odpowiadał naszym preferencjom i ewentualnym wymaganiom zdrowotnym. Nie bez znaczenia będą też nasze przyzwyczajenia.
Tak więc, jeśli lubimy w materacach sprężystość - skoncentrujmy się na materacach sprężynowych.
Jeśli natomiast nie mamy wyraźnie określonych preferencji lub nie boimy się nowych doznań, spokojnie możemy zastanowić się nad zakupem materaca z jakiegoś rodzaju pianki.
Materace kieszeniowe
Obecnie najbardziej popularne są materace z wkładem z tzw. sprężyn kieszeniowych. To materace w których każda sprężyna jest umieszczona w oddzielnej płóciennej kieszonce. Nie są one ze sobą połączone jak ma to miejsce w starego typu materacach bonelowych, przez co reagują na nacisk niezależnie od siebie. Zapewnia to wysoką sprężystość punktową, dzięki której materac lepiej dostosowuje się do kształtu ciała, oraz w znacznie mniejszym stopniu przenosi ruchy jednej śpiącej osoby na drugą. Dodatkowo kieszonki, w których umieszczone są sprężyny, skutecznie eliminują odgłosy ich uginania. Materace kieszeniowe różnią się od siebie przede wszystkim ilością i twardością sprężyn, rodzajem materiału którym obłożone są sprężyny, oraz pokrowcem w którym całość jest umieszczona. Producenci oferują materace o jednolitej twardości na całej powierzchni, oraz tzw. materace wielostrefowe z twardością poszczególnych stref odpowiednio dobraną do budowy anatomicznej człowieka, dzięki czemu materace tego typu zapewniają większy komfort i lepsze warunki dla zdrowego snu.
Oprócz sprężyn, każdy materac kieszeniowy posiada warstwę jakiegoś rodzaju pianki, która je otacza. W zależności od modelu materaca, może to być zwykła pianka poliuretanowa, lateks lub nowoczesne pianki termoaktywne. Czasem, np. dla dodatkowego utwardzenia lub docieplenia, stosuje się płyty wykonane z włókien kokosowych, filcu, włosia końskiego i innych materiałów pochodzenia naturalnego lub sztucznego.
Materace typu multipocket
Specyficznym rodzajem materacy kieszeniowych są materace z wkładem ze sprężyn typu "multipocket". Są to sprężyny o bardzo małej średnicy ( nawet tylko 1,5cm! ) co sprawia, że takie materace mogą być z powodzeniem stosowane wraz ze stelażami regulowanymi ( o regulowanym koncie nachylenia części pod plecami i pod nogami ). Mają też najwyższą wśród materacy sprężynowych sprężystość punktową, przez co najlepiej dopasowują sie do anatomicznych kształtów ciała. Ze względu na swoją konstrukcję, tego typu materace nie występują na ogół jako miękkie lub średniotwarde, przez co nadają się raczej dla osób lżejszych lub średniej wagi.
Materace bonelowe
Zdecydowanie gorsze pod względem komfortu użytkowania i właściwości zdrowotnych są tzw. materace bonelowe. Zastosowane w nich sprężyny są połączone w coś w rodzaju siatki, przez co ich sprężystość punktowa jest bardzo mała, a ruchy jednej osoby bardzo mocno przenoszą się na drugą. Takie materace, ze względu na swoją stosunkowo niska cenę i wysoką trwałość, sprawdzą tam, gdzie nie będą użytkowane przez jedną osobę dłużej niż kilka nocy. Zdecydowanie nie są polecane nikomu z problemami ortopedycznymi.
Materace lateksowe
Lateks to jednen z kilku rodzajów materiałów używanych do produkcji pianek spotykanych w materacach. Wytwarza się go z materiału zbliżonego do gumy, czemu zawdzięcza dużą wagę i specyficzne właściwości. Jest bardzo elastyczny, trwały, odporny na odkształcenia, w bardzo małym stopniu chłonie wilgoć, a dzięki otwartej strukturze porów dobrze przepuszcza powietrze ( oddycha ). Odporny na działanie drobnoustrojów i pleśni, posiada właściwości hamujące rozwój niektórych rodzajów bakterii i grzybów, przez co świetnie nadaje się dla alergików. Materace lateksowe produkuje się najczęściej z mieszanek lateksów syntetycznych i naturalnych (wytwarzanych np. z mleczka drzew kauczukowych), o podobnych właściwościach mechanicznych, lub z czystego lateksu naturalnego. Im więcej w mieszance lateksu naturalnego, tym lepszy będzie on dla osób ze skłonnościami do uczuleń na roztocza i grzyby. Niestety lateks naturalny sam też, choć rzadko, może być źródłem alergii. Ponieważ jednak z lateksu wytwarzane są również np. gumowe rękawice, większość osób dotkniętych tym problemem, wie o tym, że jest uczulona.
Wkłady materacy lateksowych, produkowane są do wyboru w 2-3 twardościach, jednak na ogół są to materace raczej miękkie i średnio twarde, a więc dla osób lekkich i o średniej wadze ciała. W niektórych modelach, dla uzyskania większej twardości, producenci stosują płytę z włókien kokosowych (np. model Pasodoble firmy Janpol). Wkłady materacy lateksowych posiadają na ogół kilka stref twardości, dla lepszego dopasowania do budowy anatomicznej człowieka, a dla lepszej wentylacji, posiadają najczęściej dużą ilość specjalnych otworów bądź nacięć. Dzięki swej bardzo wysokiej elastyczności, są jednymi z najlepiej nadających się do użytkowania ze stelażami regulowanymi.
Materace lateksowe świetnie sprawdzą się dla par, ponieważ są całkowicie bezgłośne, a ruchy jednej osoby praktycznie wcale nie przenoszą się na drugą, a dobrze dobrane twardością, będą doskonałe dla osób z problemami ortopedycznymi. Ich największa wada to niestety dość wysoka cena.
Materace termoelastyczne (Visco, memory foam)
Pianka termoelastyczna, zwana jest też pianką termoaktywną, pianką visco elastyczną, lub memory foam (pianką z pamięcią kształtu ), a także czasem pianką leniwą. Jest to stosunkowo nowoczesny na ogół syntetyczny materiał, stworzony w latach 60tych przez amerykańskie agencje kosmiczne dla pilotów i kosmonautów.
Pianka termoaktywna zmienia swoją twardość pod wpływem temperatury. W miejscach gdzie nacisk naszego ciała jest największy, pianka nagrzewa się bardziej i mięknąc ugina tak, że całość tworzy coś w rodzaju odlewu naszego ciała. Dzięki tym unikalnym właściwościom, pianka termoelastyczna zapewnia bardzo dobre podparcie ciała z jednoczesnym zminimalizowaniem ucisku w miejscach gdzie mocniej dociska ono do materaca ( np. w strefie bioder i ramion ), co pomaga odpocząć naszym mięśniom.
Ze względu na jej stosunkowo niską twardość, nie spotyka się na naszym rynku praktycznie materacy wykonanych wyłącznie z pianki termoaktywnej (choć wiele tak jest nazywanych przez sprzedawców). Występuje ona zawsze jako warstwa wierzchnia, na podłożu z innego materiału (innego rodzaju pianki lub sprężyn), o większej twardości. Zazwyczaj grubość warstwy z pianki visco wynosi 3-6cm.
Dzięki wspomnianym powyżej właściwościom pianki visco-elastycznej, materace z jej dodatkiem świetnie sprawdzą się dla osób z problemami krążeniowymi, oraz niektórymi schorzeniami ortopedycznymi, a najbardziej docenią je osoby obłożnie chore, spędzające dużo czasu w jednej pozycji. Dzięki bardziej równomiernemu rozłożeniu obciążeń i zredukowaniu przez to ucisku, pomogą utrzymać prawidłowe krążenie i uniknąć odleżyn.
W normalnym użytkowaniu przez zdrowe osoby, warto pamiętać jednak o kilku rzeczach.
Po pierwsze - twardość materacy termoaktywnych uzależniona jest od temperatury otoczenia. Jeśli nasza sypialnia znajduje się np. na nieklimatyzowanym poddaszu, lub w nagrzanym bloku, to latem nasz materac może okazać się dużo za miękki.
Po drugie - osoby które lubią w nocy często zmieniać pozycję, mogą odczuwać brak komfortu, ponieważ materace z grubszą warstwą pianki visco wolno dopasowują się do kształtów naszego ciała i równie wolno powracają do pierwotnego kształtu. Pianka termoelastyczna nie posiada właściwie wcale sprężystości. Po naciśnięciu np. dłonią, powoli dostosuje się do jej kształtu i po jej zabraniu, przez dłuższą chwilę zachowa jej kształt.
Po trzecie - trzeba pamiętać, że wszystkie zalety pianki termoaktywnej odczujemy tylko w tedy gdy jej warstwa nie będzie za cienka, a sama pianka nie będzie np. zbyt miękka, co niestety dość często się zdąża. Materac z warstwą pianki termoaktywnej o grubości 2cm, będzie na pewno zdecydowanie droższy, ale właściwości tego oryginalnego materiału pozostaną raczej nieodczuwalne. Twardość pianki termoelastycznej oreślana jest na ogół poprzez jej gęstość i tak np. materace z pianką Visco o gęstości 30kg/m3 będą raczej miękkie, odpowiednie dla lżejszych osób, a z pianką o gęstości 50kg/m2 będą sie już nadawać dla osób o średniej i nieco większej wadze.
Materace z pianki wysokoelastycznej
Tak zwana pianka wysokoelastyczna, często określana jest też jako pianka HR, lub z niemieckiego (gdzie materace z niej wykonane są bardzo popularne) - kaltschaum, czyli "zimna pianka". To rodzaj piankai poliuretanowej o nieco zmodyfikowanych, polepszonych właściwościach. Nazwa HR to skrót od angielskich słów „high resiliance” czyli "wysoka odporność". Posiada na ogół wysoką sprężystość i stosunkowo dużą odporność na odkształcanie oraz dość dobą oddychalność. W porównaniu ze zwykłą pianką poliuretanową, pianka HR o wiele szybciej odzyskuje swój pierwotny kształt po obciążeniu, zachowując przy tym tą zdolność dużo dłużej niż zwykłe pianki poliuretanowe (popularne "gąbki"). Może też być przy tej samej wadze o wiele twardsza. Materace z niej wytworzone charakteryzują się małą wagą i bardzo zróżnicowanymi w zależności od modelu i producenta właściwościami. W przypadku tego rodzaju materacy, nie istnieją właściwie ograniczenia twardości. Pianka wysokoelastyczna może zostać wyprodukowana jako bardzo miękka, ale też i bardzo twarda. Wiele materacy dla lepszego dopasowania do naturalnych kształtów ciała, posiada wkład z pianek HR o kilku twardościach. Często też łączy się pianki HR z innymi, bardziej szlachetnymi rodzajami tworzyw, jak lateks czy pianka termoelastyczna. Pianka wysokoelastyczna, pełni wówczas na ogół funkcję stabilnego, odpornego na odkształcenia materiału. Producenci często też nadają jej specjalnie uformowane kształty w celu uzyskania specjalnych właściwości, oraz wzbogacają ją o substancje hamujące rozwój drobnoustrojów.
Materace z pianki wysokoelastycznej, bardzo popularne w Niemczech, są jak produkowane tam samochody VolksWagen - niby niczym specjalnym się nie wyróżniają - ale działają.
Właściwa twardość materaca.
Nawet najdroższy, wykonany z najlepszej jakości materiałów materac, nie będzie dla nas odpowiedni jeśli będzie za miękki lub za twardy. Pamiętajmy o jednym - to materac ma się dopasowywać do nas, a nie my do niego!
Czy dobry materac to materac twardy ?
Jeszcze do niedawna, gdy za podłoże do spania służyły przede wszystkim starej generacji, nie rzadko mocno już zużyte materace sprężynowe i różne odmiany wersalek, tapczanów itp, synonimem dobrego materaca był każdy, który zachował w miarę płaską, nie zapadniętą powierzchnię. Ponieważ po kilku latach użytkowania, ta sztuka udawała się tylko najtwardszym materacom, często wzmacnianym dodatkowo grubą płytą z włókien kokosowych, utarło się przekonanie, że najlepsze materace to te twarde, a najlepiej "kokosowe". Nic dziwnego. Cała reszta, wykonana z kiepskiej jakości drutu, lub tanich pianek o bardzo małej odporności na odkształcenia, już po krótkim czasie zapadała się sprawiając, że sen na nich był raczej torturą niż odpoczynkiem. W porównaniu z tym, nawet deska wydawała się szczytem luksusu, a dla powykrzywianych na rozlatujących się wersalkach kręgosłupach - sen na niej mógł być naprawdę leczniczy! Również lekarze, znając ówczesne realia rynku materacy, zalecali wybór możliwie twardych - bo w tamtych warunkach był to po prostu wybór najlepszy.
Te czasy na szczęście już minęły, a na rynku oferowane są obecnie materace we wszystkich możliwych twardościach.
Jaką twardość materaca powinienem wybrać?
Na samym początku, musimy sobie uświadomić, że odczucie twardości materaca jest subiektywne i zależy przede wszystkim od wagi naszego ciała, oraz wzrostu. Ten sam materac będzie wydawał się twardy dla kogoś kto waży 50kg i bardzo miękki dla osoby ważącej 150kg. Tak samo, ktoś o wzroście zbliżonym do 2m opisze ten materac jako dużo bardziej twardy niż zrobiłaby to osoba o tej samej wadze, ale wzroście 1,5m. A więc, im więcej ważymy tym twardszego materaca powinniśmy szukać, szczególnie jeśli nasz wzrost nie przekracza średniej.
Na zbyt miękkim materacu nasze ciało będzie się zbyt głęboko zapadać i nienaturalnie wykrzywiać, co uniemożliwi nam swobodną zmianę pozycji, a rano przyprawi o ból pleców. Materac za twardy natomiast spowoduje, że nasz kręgosłup będzie przybierał nienaturalnie prosty kształt, a przez uciskane naczynia krwionośne krew nie będzie mogła swobodnie przepływać. W obu przypadkach będziemy budzić się niewyspani, a z czasem mogą się pojawić bóle pleców, nóg, cierpnięcia rąk itp.
Nie bez znaczenie jest tu też pozycja w jakiej lubimy spać, oraz płeć. Jeśli na ogół śpimy na boku, to powinniśmy wybierać raczej materace nieco bardziej miękkie niż wtedy gdy większość nocy spędzamy na plecach. Podobnie, ze względu na budowę swojego ciała, kobiety lepiej czują się na materacach mniej twardych niż mężczyźni.
Ideałem byłby taki dobór twardości i innych cech materaca, by nasze ciało podczas snu zachowywało pozycję jak najbardziej zbliżoną do tak zwanej "anatomicznej".
W praktyce oznacza to, że gdy leżymy na boku, to nasz kręgosłup powinien układać się w linii prostej, a w pozycji na brzuchu i na plecach z lekkim wklęśnięciem w części biodrowej i wypukłością w części piersiowej - czyli w kształcie przypominającym spłaszczoną literę S.
Niestety w praktyce, znalezienie materaca, który spełniałby oba te wymaganie, jest właściwie niemożliwe. Oznacza to, że musimy postarać się ocenić w jakiej pozycji najbardziej lubimy spać i szukać materaca który będzie do tego najlepszy. Ogólnie mówiąc, jeśli śpimy głównie na boku, zwróćmy uwagę na modele nieco twardsze niż wtedy gdy bardziej lubimy zasypiać i budzić się raczej na brzuchu lub na plecach. Znaczenie ma tu również materiał z którego został wykonany materac. Dla śpiących na boku, powinien on zagwarantować jak największą elastyczność i sprężystość punktową. Świetnie sprawdzą się tu materace lateksowe i kieszeniowe ( szczególnie modele z grubszą warstwą lateksu na sprężynach). Dla sypiających na brzuchu czy plecach, raczej nie sprawdzą się materace termoelastyczne, które mogą się nadmiernie zapadać pod brzuchem i strefą biodrową, powodując nienaturalne wyginanie się kręgosłupa.
Twardość materaca, a waga i budowa ciała
Materac powinien być na tyle elastyczny by dopasować się do kształtu naszego ciała i tak sztywny by podtrzymać jego anatomiczną pozycję.
Ogólnie mówiąc, im cieżsi jesteśmy, tym twardszego materaca powinniśmy szukać.
Najczęściej materace dzieli się na miękkie ( H2 ), przeznaczone dla osób lekkich, o wadze do 50-80kg, średniotwarde ( H3 ) sprawdzające się na ogół najlepiej dla użytkowników o wadze ciała w przedziale 60-90kg i materace twarde ( H4 ) poszukiwane przez osoby ważące około 90-100kg i więcej. Zawsze bierzemy tu oczywiście pod uwagę wagę pojedynczej osoby, nie sumujemy łącznej wagi pary użytkującej materac. Należy też przy tym pamiętać, że bardzo ważna jest również proporcja wagi do wzrostu i budowy ciała - czyli najkrócej mówiąc - sylwetka. Osoby szczupłe ale wysokie, ważące w przedziale 80-90kg, mogą wygodnie wysypiać się na materacu o twardości H3, lub nawet H2, podczas gdy osoby niskie ważące tyle samo lub nawet nieco mniej, mogą potrzebować materacy twardszych niż wynikałoby to z ogólnych zaleceń.
Obecnie, wiodący na rynku producenci starają się precyzyjniej oznaczać twardość poszczególnych modeli materacy, jak np. firma Janpol, która określa twardość każdego materaca w 10stopniowej skali.
Generalnie, wszystkie modele materacy z płytą wykonaną z włókien kokosowych, niezależnie od nazwy i producenta, są twardsze od tych bez niej, a modele z wkładem lateksowym to zazwyczaj materace miękkie lub średnio twarde.
Ostatecznym testem materaca, będzie oczywiście położenie się na nim. I tu uwaga! Nie ufajmy za bardzo pierwszemu wrażeniu. Nasze ciało posiada wielką zdolność adaptacji i nawet jeśli użytkujemy źle dobrany materac, to po jakimś czasie przyzwyczaja się do tego, a nam, nawet idealnie dopasowany materac może wydawać się "jakiś dziwny", za miękki lub za twardy. Czasami, dopiero po kilku lepiej lub gorzej przespanych nocach, nienaturalnie ponaciągane mięśnie i ścięgna wrócą do swojego prawidłowego stanu, a my będziemy mogli w pełni docenić komfort naszego nowego zakupu.
Kierując się oznaczeniami producenta i wcześniejszymi wskazówkami jesteśmy w stanie dość skutecznie dobrać materac o odpowiedniej dla nas twardości.
Pamiętajmy przy tym że:
- nigdy nie oceniać twardości materaca siadając na nim; materac służy do leżenia, a nie siedzenia i taka próba nic nam nie powie
- prostą i w miarę skuteczną metodą oceny czy materac ma odpowiednią dla nas twardość jest "test dłoni": połóżmy się swobodnie na plecach i spróbujmy wsunąć płasko ułożoną dłoń pod plecy na wysokości krzyża; jeśli dłoń wsunie się bardzo lekko, to materac jest dla nas najprawdopodobniej zbyt twardy, jeśli będzie nam trudno wsunąć dłoń, materac jest zbyt miękki;
- jeśli preferujemy sen na boku, połóżmy się w tej pozycji i poprośmy kogoś by ocenił czy nasz kręgosłup przypomina linię prostą - tak byłoby idealnie - czy też wygina się w którymś miejscu w dół lub w górę co oznacza, że materac jest za twardy lub za miękki
Już wkrótce:
Co to jest stelaż i jaki rodzaj stelaża dla kogo
-sztywne, elastyczne, regulowane
Jaki wybrać stelaż
Materace do stelaży regulowanych
Jaki materac dla dziecka
Materace dla seniorów
Jaki materac dla osób lekkich a jaki dla ludzi o większej masie ciała
Jeden czy dwa materace dla pary
Materace dla alergików
Pokrowiec - pralny czy lato / zima
Jak dbać o materac